MENÜ Menu

Sorular

> ANASAYFA

ÇOK KORKUYORUM SU BENİ AŞAĞIYA ÇEKİYOR NEDEN SUYUN ÜZERİNDE DURAMIYORUM?

 
  Bize gelen ve özel yüzme kursu alan kişilerin % 95'i hayatı boyunca suyun üzerinde kalamamış yada boğulma tehlikesi geçirmiş insanlardır.% 5'lik kısmı stillerini geliştirebilmek yüzme kursu alırlar.Suyun üzerinde rahat bir şekilde duramayan bir çok insan var yani bu konuda yanlız değilsiniz.Eminiz ki yüzme kursu almaya karar verene kadar suyun üzerinde kalabilen birçok insana nasıl durabildiklerini sordunuz.
 
Onların verdiği cevap ise bilmiyorum el ve ayaklarımla bişeyler yapıyorum ama ne yaptığımı bilemiyorum olacaktır. Suyun üzerinde durabilmek suyu hissedebilmek suyla oynayabilmekle ilgilidir.Birçok insan suyla tanıştıkları andan itibaren yüzme dersi almadan bir şekilde içgüdüsel olarak su ile oynayıp suyun üzerinde kalabilirler.
 
Fakat su ile ilgili kötü deneyim yaşamış kişilerin korkuları içgüdülerinin üzerinde olduğu için su üzerinde kendilerini rahat hissedemezler kendilerini kasarlar ve doğal olarak su üzerinde kalmak için yapılması gereken el ve ayak hareketlerini yapmakta zorlanırlar.Suyun üzerinde durmanın birinci kuralı rahat olmaktır.
 
 

SUYUN ÜZERİNDE KENDİMİ RAHAT BIRAKTIM AMA GENE BATIYORUM

 
  İnsanın içerisinde bulunduğu havuzun veya denizin tabanına kadar kendi istemedikçe batması imkansızdır.Denizin üzerinde bir dubayı düşünün.Duba batar gibi olur sonra tekrar çıkar sağa gider sola gider ama asla batmaz.Akciğerlerimizde ve organlarımızın içerisinde herzaman bir miktar hava vardır ve bu oksijen suyun kaldırma kuvveti sayesinde bizim batmamamızı sağlar.
 
Suyun üzerinde kendinizi serbest bıraktığınız anda başta ufak bir batma yaşanacaktır ve su seviyesi ağız ve burnunuzun üzerinde olacaktır ama asla kişi dibe kadar batmayacaktır.Yaklaşık 3 saniyede bir nefes almaktayız ve su üzerinde dururken normal nefes alıp verebilmemiz için ağzımızın su seviyesinin üzerinde olması gerekmektedir.Bu nefeslerden bir tanesini bile düzgün alamayıp su yutarsak o anda korkuyla birlikte beynimiz adrenalin salgılamaya başlar.Yüzme bilmeyenlerin panik yaptıkları kısım da burasıdır.
 
El ve ayaklarını kullanmayı bilmedikleri ve suyla oynayamadıkları için suyun dibine kadar batacaklarını düşünürler.Bu kişiler kendilerini öncelikle psikolojik olarak rahatlatacak daha sonra su üzerinde kalabilmeleri ve suyu hissedebilmeleri için yapılması gereken el ve ayak hareketlerini gösterip yapacağı hataları anında görebilen ve düzeltebilen konusunda uzman bir yüzme eğitmeninden yardım almalıdırlar.
 
 

YÜZME KURSU ALACAĞINIZ  HOCANIZ NE İSTEDİĞİNİZİ BİLİYOR MU?

 
  Biz ne istediğinizi biliyoruz.Sizler sprinter yüzücü olup yarışmalara katılmak istemiyosunuz .İlk olarak sadece suyun üzerinde rahatça kalabilmek,istediğiniz yöne doğru korkmadan gidebilmek,boyunuzu aşan yerde korkmadan yüzebilmek,havuzda,denizde eşinizle arkadaşınızla yüzerken rahatça konuşabilmek istiyorsunuz bu yüzden yüzme kursu na geliyorsunuz.Öncelikle bu kısım halledildikten sonra serbest stil tekniğine geçmelisiniz.
 
 

ACABA GERÇEKTEN YÜZMEYİ ÖĞRENEBİLECEK MİYİM?

 
  Sorusu sadece size özgü bir soru değil.Hayatı boyunca yüzememiş,tatile veya havuza gittiğinde diğer yüzebilen insanlara bakarak iç geciren yetişkin bir insanda göz ardı edilemeyecek bir problem zaten vardır.Yüzme kurslarında yüzmeyi öğretmek sadece ayak çırptırıp kol çektirmekle bitirilicek bir eğitim değildir.özel yüzme dersinde öğrencimizin psikolojisini anlamak onunla aynı frekansta olmak başlıca görevimiz. 
 

NE KADAR ZAMANDA YÜZMEYİ ÖĞRENEBİLİRİM?

 
  Sorusuna gelince.Bu durum herkes için farklıdır.Sizin sudan ne kadar korktuğunuz,genetik beceriniz sporla ne kadar ilgili olduğunuz hepsi birer etkendir ve eğitmeninizin sizin suya ne zaman alışacağınızı önceden söyleyebilmesi imkansızdır. 
 
yüzme kursu çalışmalarınızın ilk zamanlarında hayatınız boyunca hiç tanımadığınız bilmediğiniz suyla oynamayı öğreneceksiniz.Bu başlarda her insan için zordur.Örneğin ehliyet kursundan mezun olduğunuz ilk günlerinizi düşünün.Günlerce haftalarca debriyaj ve freni nasıl kavramakta zorluk çektiğinizi o kadar konsantre olmanıza rağmen arabanızı ne kadar stop ettirdiğiniz günleri düşünün.Bir süre sonra devamlı yaptığınız pratikler sonucunda artık vites debriyaj ve gazı düşünmessiniz bile beyniniz artık el ve ayaklarınızı çoktan otomatiğe bağlamıştır.
 
Yüzme de de durum aynıdır.Başlarda herkes ne kadar rahat kalıyor ben ise o kadar çaba sarfediyorum çok yoruluyorum gene de çok az suyun üzerinde durabiliyorum diyeceksiniz kendinize. Bu durum tabiki sonsuza kadar sürmeyecektir.Az önce verdiğimiz örnekte olduğu gibi yüzme dersi sırasında devamlı yaptığınız pratiklerle en sonunda rahatça suyun üzerinde kalabilecek ve yüzebileceksiniz asla pes etmeyiniz.yüzme kursu programlarımızda hayatı boyunca hiç suyun üzerinde kalamamış ve bizlerden aldığı 1 saatlik yüzme eğitimi sonunda 1:30-2:00 dakika suyun üzerinde kalabilen insanlar görmekteyiz.
 
Bu kişilerden biri belkide sizsiniz bunu yüzme kursu na gelmeden bilemezsiniz.İhtiyacınız olan size doğru yolu gösterecek iyi bir rehberdir.özel yüzme kursu programlarımızda korkularınızdan kurtulup eğitmeninizin dediklerini harfiyen yerine getirirseniz su ile barışır ve yüzmeyi öğrenebilirsiniz. Tecrübelerimize dayanarak söyleyecek olursak çok çok aşırı yüzme korkusu olmayan bir insanın ortalama 8 saatlik bir çalışmayla yüzmeyi öğrenmesi mümkündür. 
 

NEDEN ÖZEL YÜZME DERSİ? 

 
 Yaklaşık 24 senedir özel yüzme kursu vermekteyiz ve binlerce insana yüzmeyi öğrettik.Yüzmeyi öğrenmenin en kısa en sağlam ve en sağlıklı yolunun özel yüzme kursu olduğuna kesinlikle inanmaktayız.Yüzme kurslarını araştırdığınız zaman fiyat olarak çok daha uygun yüzme kursuna katılabileceğiniz yerler bulunmaktadır.
 
Fakat bu yüzme kursları 7-8 yada yerine göre aynı yüzme kursu içerisinde 10 kişinin aynı derste olduğu grup yüzme dersleridir.Grup yüzme dersleri aldığınız vakit çoğu zaman 8 derslik programlar yeterli olmaz ve 2. yada 3. 8 saatlik yüzme kursu kurlarına tekrardan devam etmek zorunda kalınır.Bu eğitimlerde kursiyer alacağı yüzme kursu nu gereksiz biçimde uzatmış ve de tahmin edilenden daha fazla para cebinden  ödemiş olur. internetten yüzme kursu
 
 

ÖZEL OLARAK ALINAN YÜZME DERSLERİ GRUP YÜZME DERSLERİNE GÖRE  DAHA EKONOMİKTİR.

NEDEN Mİ? 

HEMEN HESAP YAPALIM

 
Ayda 8 seanslık haftada 2 saatlik bir program için 1000 tl fiyat ödediğinizi ve grup yüzme kursu na başladığınızı farzedelim.Bu bedel 1saatlik grup yüzme seansı başına 125  tl demektir.1 antrenörün  yüzme dersinde bulunduğunu 10 kişinin aynı anda kursa katıldığını ve antrenörün herkes le eşit miktarda ilgilenmek zorunda olduğunu düşünecek olursak 1 saat boyunca antrenörün sizinle ilgilenme zamanı sadece 6 dakikadır.Kalan 54 dakika da diğer 9 kişi ile ilgilenmek zorundadır.
 
Yani bu 1 saatlik yüzme kursu seansında siz sadece 6 dakika yüzebilirsiniz diğer 54 dakikanız beklemekle geçer.
 
Çok daha iyimser düşünelim ve 10 kişiden yarısına yakın kişilerin o gün yüzme dersi saatine katılamadığını 1 saatte 10 dakika su içerisinde kalıp yüzebildiğinizi düşünelim.Sadece10 dakika için 125 tl ödemiş oluyorsunuz
 
Öğrenciye her ne kadar 8 saatlik yüzme kursu çalışması gibi gelse bile en iyimser biçimde ay içerisinde sadece 10 dakika x 8 seans = 80 dakika yüzebilmiş olur.
 
SONUÇ OLARAK 1 AYDA SADECE VE SADECE 80 DAKİKALIK YÜZME DERSİ  İÇİN 1000 TL ÜCRET ÖDEMİŞ OLURSUNUZ.
 
Grup şeklinde yüzme kursuna katıldığınız 1 saatlik yüzme kursunda zamanınızın çoğu malesef ki diğer öğrencileri beklemekle geçer.Antrenörünüz yüzme dersinde sizinle ilgilendiği vakitte tam birşeyleri kavradığınız zaman kırılma noktasını yakaladığınız an diğer kursiyerlere geri dönüp  ilgilenmek zorunda kalır.Kursiyerlerle ilgilendikten sonra tekrar  size geri döndüğü vakitte aynı kırılma noktasını yakalayamıyabilirsiniz.
 
Yüzme kursu seansında size gösterilen fazladan özel ilgi diğer kursiyerleri rahatsız eder tam tersi bir durumda da doğal olarak siz rahatsız olmuş olursunuz. Zaman geçer günler haftaları belkide ayları kovalar.Öğrencide demek ki bu iş bu kadar zormuş yüzme kursları  uzun sürüyormuş demekten kendini alıkoyamaz.İlerleyen zamanlarda kendinizde bir gelişme göremeyince demoralize durumuna gelir kendi kendinize sanırım ben yüzmeyi öğrenemiyeceğim diye düşünüp yüzme dersi çalışmalarını bırakma kararı bile alabilirsiniz.
 
Bu şekilde yüzmeyi öğrenememiş ve tatile gittiği zaman yıllarca büyük sıkıntılar çekmiş yıllar sonra cesaretini toplayıp bize gelen ve yüzmeyi öğrenebilen kursiyerlerimizin sayısı inanın çok fazladır.
 
Hepimiz aynı şekilde yaratıldık.Aynı organlar aynı kas dokusu ve vücut yapısı.Milyarlarca insanın su üstünde durabilmesi sizin duramamanız gibi birşey söz konusu bile değildir.Her yüzme bilmeyen insanın su ile ilgili problemleri farklıdır ve özel yüzme dersi nin içeriği sizin ihtiyaçlarınıza göre
 

YÜZME KURSU ALDIĞIM SÜRE İÇERİSİNDE NELER ÖĞRENECEĞİM? 

 
  Yüzme dersi eğitim süresi boyunca öncelikle su ile barışıp rahat bir şekilde suyun üzerinde kalabileceksiniz.Daha sonra istediğiniz yere rahatça gidebilmeyi(kafa dışarıda kurbağa stil en kolay ve an rahat yüzme stili) öğreneceksiniz.En son olarak da yüzme dersinde serbest stili öğreneceksiniz.
 
 

BEN SUYUN ÜZERİNDE KALABİLİYORUM SADECE İYİ BİR STİLLE YÜZMEK İSTİYORUM BUNUN İÇİNDE GELEBİLİRMİYİM?

 
  Tabi ki.Genelde bize özel yüzme kursu almak için gelenlerin %95'i hayatları boyunca hiç yüzememiş insanlar olduğu için bu konuya daha çok yoğunluk veriyormuşuz gibi gözükebilir.Fakat insanları doğru bir stilde yüzdürmek te işimizin büyük bir parçası ve sadece güzel bir stille yüzmek için de özel yüzme dersi alabilirsiniz.Yüzme kursu eğitimlerimiz sırasında sizleri kameraya çekiyoruz ve kendi hatalarınızı görüp düzeltmenizi sağlıyoruz.
 
 

HANGİ GÜNLER VE SAATLERDE EĞİTİM ALABİLİRİM? 

 
  Hafta içi ve hafta sonu 08:00 ve 22:00 saatleri arasında size uyan istediğiniz saat diliminde ders alabilirsiniz.
 

EĞİTİM ALACAĞIM HAVUZUN ÖZELLİĞİ NEDİR? 

 
  Sizlere nezih,temiz ve sizi kimsenin rahatsız edemiyeceği havuzlarda yüzme dersi veriyoruz.Uzun seneler öncesinde olimpik yüzme havuzlarında yüzme dersi verdiğimiz zamanlarda hiç yüzme bilmeyen insanların tribünden bakan insanlardan rahatsız olup utandıklarını,yan kulvarda antreman yapan sağında solunda devamlı çırpınan insanların çıkardığı ses ve dalgalardan dolayı ister istemez konsantrelerinin bozulduğunu gördük.Bu hiç bitmeyen ses ve görüntü kaosunun aksine sizlere çok sakin ve durgun bir suda yüzme dersi vermekteyiz.Havuzlarımız fitness center ve saunadan çıkan insanların sadece birkaç dakikalığına serinlemek için kullandıkları ve sizi kimsenin rahatsız edemiyeceği yüzme öğrenmek için en ideal ortamlardır.
 
 

HANGİ YAŞ GURUPLARINA DERS VERİYORSUNUZ?

 
 
 
 
 tüm yaş guruplarına ders vermekteyiz.
 
 

YÜZME KURSUNA GELİRKEN GETİRMEM GEREKEN MALZEMELER NELERDİR? 

 
 
 
Mayo,bone,gözlük,havlu ve terlik 
 
GÖZLÜK VE BONE Yİ BİZDEN DE TEMİN EDEBİLİRSİNİZ
 
Yüzme kursu ile alakalı bütün sorularınız için bizleri arayabilirsiniz.İstanbul yüzme okulu antrenörleri olarak bütün sorularınız için telefona bizzat kendimiz yanıt vermekteyiz.
 
 
 

Etiketler